Polski Związek Krótkofalowców

Oddział Terenowy nr 26 w Toruniu

 Przemienniki  Dyplomy  lokalny SDR
czas na świecie
Created by sp2ilq
AKTUALNOŚCI

SN1920T czyli toruńskie pierniki w eterze

Klub Krótkofalowców PZK Fort IV przy Towarzystwie Miłośników Torunia od początku 2020 roku czynnie włączył się w obchody 100 lecia powrotu Torunia do wolnej Polski. W związku z ratyfikowaniem w dniu 10 stycznia 1920 roku przez stronę niemiecką zapisów traktatu wersalskiego przywracającego Polsce dostęp do Kujaw i części Pomorza (bez terytorium Miasta Gdańsk) oddziały Wojska Polskiego wchodzące w skład Frontu Pomorskiego dowodzonego przez gen. Józefa Hallera rozpoczęły zajmowanie w dniu 17 stycznia 1920 roku ziem Kujaw i Pomorza. W dniu 17 stycznia zajęty został Golub nad Drwęcą, w tym samym dniu rozegrała się potyczka zbrojna w okolicach Gniewkowa (pomiędzy Inowrocławiem i Toruniem). W dniu 18 stycznia żołnierze Dywizji Pomorskiej dowodzonej przez płk Stanisława Skrzyńskiego przekroczyli most na Wiśle. Wkrótce od strony Lubicza dołączyły do nich oddziały 2 Dywizji Strzelców. Na placu przed dworcem kolejowym Toruń Miasto żołnierze zostali uroczyście powitani przez przedstawicieli społeczeństwa i władz komisarycznych Torunia. Nastąpiło uroczyste przekazanie władzy i kluczy do miasta przez przedstawicieli ustępujących władz niemieckich ( wojska pruskie opuściły Toruń kilkanaście godzin wcześniej, wywożąc wszystko co było możliwe do zabrania - licząc w tym wyposażenie wojskowe i przemysłowe Twierdzy Toruń).
Cały 2020 rok w Toruniu będzie obchodzony pod hasłem 100 rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Odbywać się będzie wiele imprez patriotycznych, historycznych, kulturalnych, sportowych, nawiązujących do tego jubileuszu.
Toruńscy krótkofalowcy mają również swój wkład w obchodach tej rocznicy. Organizujemy kilka przedsięwzięć krótkofalarskich (pokazy, praca stacji okolicznościowych, wspólne przedsięwzięcia z organizacjami, stowarzyszeniami, instytucjami kultury Torunia i regionu) o którym stopniowo będziemy informować w ramach środowych komunikatów radiowych sekretariatu ZG PZK, jak również na łamach prasy krótkofalarskiej.
Pierwszą tego typu aktywnością jest praca stacji okolicznościowej o znaku SN1920T nawiązująca w znaku do wydarzeń toruńskich sprzed 100 lat. Stacja pracuje od 6 styczna do 20 grudnia br. Akcji radiowej towarzyszy akcja dyplomowa realizowana poprzez platformę HamLog.ru.
W celu uzyskania dyplomu należy uzyskać min. 100 pkt. za łączności ze stacjami organizatora tj. SN1920T, SP2TMT oraz członkami klubu (wykaz członków klubu oraz punktów przydzielanych przez poszczególne stacje znajduje się w regulaminie akcji dyplomowej).
Szczególne dni pracy (najwyżej punktowane w czasie aktywności eterowych) to : 17 - 18 stycznia oraz 14 - 15 sierpnia br.
Regulamin akcji dyplomowej na stronach:
- Qrz.com - SN1920T
- Hamlog.ru
- klubu SP2TMT - www.sp2tmt.pl
- oraz na naszej stronie (patrz niżej)
Zapraszamy do łączności w eterze oraz zdobycia kolejnego toruńskiego dyplomu.
Mariusz SQ2BNM.

zobacz regulamin     follow the rules in English[13.01.2020   Mariusz  sq2bnm.]

Międzyoddziałowe Spotkanie Krótkofalowców "RENIFER" w Bachorzu po raz szósty (14 – 16 czerwca 2019 r.)

W zeszłym roku minął hucznie nieobchodzony jubileusz zorganizowania po raz piąty na północy Polski międzyoddziałowych spotkań krótkofalowców. Również mało hucznie będziemy obchodzili fakt organizowania ich po raz szósty. Trzeci weekend czerwca to już (na razie - diabli wiedzą, co życie przyniesie) stały termin spotkań. Czyli w tym roku przypada na 14 - 15 - 16. Oczywiście dniem głównym jest sobota. Ci, którzy chcą przyjechać wcześniej, by sobie na spokojnie pogadać, przyjeżdżają już w piątek po 1600 i wyczerpani rozmowami nocują. W sobotę zaczynamy o 900otwarciem sekretariatu, z imprezą oficjalnie ruszamy o 1100. Jak zwykle będą prelekcje, namiot na spotkania i mały lub większy handelek, kawa, herbata, ciastka, posiłki, ognisko. Oczywiście z soboty na niedzielę można też nocować. To nawet rozsądne, bo jak kto zażyje świeżego powietrza z jakimiś tam procentami (teraz pełno świństwa w powietrzu lata), to nie musi siadać za kółko i jechać ze szkodą dla siebie i innych. W tym roku są dwie organizacyjne zmiany. Pierwsza z ogniskiem - futer do grillowania zapewnią organizatorzy, udział w ognisku będzie kosztował symboliczną złotówkę (słownie - 1 zł), w myśl zasady, że jak coś jest bezpłatne, to potem nikt tego nie szanuje. Płatne przy wejściu na imprezę u wykidajły pilnującego kulturalnego zachowania w czasie nocnych harców.
Oto jak wyglądają inne koszty.

Ze względów organizacyjnych innych opcji z noclegami i posiłkami nie przewidujemy. Jedyne, co może się zmienić (i pewnie to nastąpi), to niższa opłata za posiłki dla dzieci do lat 12. Ale przyznaję się bez bicia, zapomniałem o tym w czasie negocjacji i muszę porozmawiać w tej sprawie dodatkowo. Od osób dorosłych, poza tymi, które uczestniczą w spotkaniu w ramach opcji A, B, C, D i E, będziemy przyjmowali darowiznę-wkład własny na rzecz organizacji MSK w wysokości 5 zł. Dzieci to nie dotyczy.
Wpłaty dokonujemy na konto Kuźnia Petroniusza - Usługi i Szkolenia Piotr Eichler, nr konta 10 1940 1076 3003 7195 0000 0000 z dopiskiem MSK Bachorze oraz jakie opcje i ile np. 2xA, 3xD, itp. Termin wpłat mija w środę 12 czerwca 2019 r. Osoby dokonujące wpłaty proszę o potwierdzenie tego faktu na maila  – mskbachorze@gmail.com –  z podaniem za kogo zrobiono zapłatę. Z doświadczenia wiem, że jedna osoba płaci czasami za kilka. W mailu jest okazja złożenia życzeń do złotej rybki, typu kto z kim śpi.
Osobom decydującym się na nocleg przypominam, że w pokojach nie wolno palić i używać czajników (są w budynkach miejsca wydzielone do zrobienia kawy czy herbaty).
Napoje mocniejsze we własnym zakresie - organizatorzy są abstynentami ograniczonymi przepisami ruchu drogowego, a ośrodek nie prowadzi wyszynku.
Do stołówki pójdziemy w następujących godzinach (ci, którzy mają te posiłki wykupione, to chyba jasne): Oczywiście na terenie ośrodka, jak zawsze, będzie można sobie porozwieszać anteny, popracować z Zaborskiego Parku Krajobrazowego i Parku Narodowego "Bory Tucholskie", wyskoczyć na pobliskie zamki (np. Charzykowy, Chojnice, Człuchów, Tuchola, Raciąż, Żalno, Debrzno, Kamień Krajeński) oraz takie różne inne.
To chwilowo tyle, jak coś mi się przypomni - dam wszystkim znać. Zapraszam na VI Międzyoddziałowe Spotkania Krótkofalowców "RENIFER" w Bachorzu.Nadzorca ogniskowego wykidajły Piotr Eichler SP2LQP
(nr telefonu można namierzyć w internecie, ale proszę nie dzwonić przed 1500, bo w pracy nie odbieram.)

[29.05.2019  Mariusz  sq2bnm.]

Walne Zebranie Sprawozdawcze

Zarząd Oddziału PZK w Toruniu (OT-26) zawiadamia, że Walne Zebranie Sprawozdawcze Oddziału odbędzie się w dniu 17 marca 2019 roku (niedziela) w Wąbrzeskim Domu Kultury w Wąbrzeźnie przy ul. Wolności 47.
Początek zebrania o godzinie 10.00 (pierwszy termin) lub 10.15 (drugi termin).
Proponowany porządek zebrania:


Zebranie będzie również okazją do odświeżenia starych znajomości, poznania nowych Koleżanek i Kolegów oraz wymiany kart QSL.
Serdecznie zapraszamy.
Zarząd OT-26

[20.02.2019  Waldek  sp2eui.]

Iinformacja Skarbnika

Informuję, że ustalone na podstawie Uchwały ZG PZK Nr 589/01/17 z dnia 13 maja 2017 roku, składki członkowskie PZK za rok 2019 nie ulegają zmianie. Składka oddziałowa w OT-26 również pozostaje bez zmiany.
Toruński Oddział PZK OT-26 dysponuje rachunkiem bankowym w mBank S.A. w Warszawie, przy ul. Prostej 68.
Nr rachunku: 44 1140 1010 0000 3533 4800 1016
Przy wpłatach składek proszę podać: imię i nazwisko, znak i okres, za jaki dokonywana jest wpłata.

Wysokość składek w OT-26 za rok 2019

W podanych kwotach zawarte są składki oddziałowe.
Regulaminowy termin opłacania składek za I-sze półrocze 2019 lub cały 2019 rok, to 14.01.2019 r.

Waldemar Pawłowski sp2eui skarbnik OT-26

[12.12.2018  Waldek  sp2eui.]

DR OMs
Tych kolegów, którzy chcieliby zamieścić zdjęcia swoich operatorni lub inne swoje zdjęcia w naszej galerii foto, prosimy o nadsyłanie takich fotek na adres: istudio@onet.pl.. Ponieważ zamierzamy w wykazie klubów podać informacje o adresach oraz terminach spotkań klubowych, prosimy Zarządy o nadsyłanie takich danych, na ten sam adres.
Pozdrawiam Mirek sp2ilq.

[24.05.2016  administrator sp2ilq]